Originální název: Show your work! – 10 ways to share your creativity and get discovered
Český název: Ukaž, co děláš! – 10 způsobů, jak sdílet svou kreativitu a nechat se objevit
Žánr: literatura naučná – osobní rozvoj a styl
Autor: Austin Kleon
Nakladatelství: Jan Melvik 2014
Počet stran: 224
Stručný obsah knihy:
Deset způsobů, jak se dělit o svou kreativitu a nechat se objevit. Byl-li bestseller Kraď jako umělec o vypůjčování si vlivu druhých, tato knížka učí, jak ovlivňovat druhé, aby si půjčovali od vás. Klíčem je proces, nikoli produkt. Sdílejte něco malého každý den (ale nezměňte se v lidský spam). Uchovejte si mysl amatéra – jeho možnosti jsou neomezené. Buďte spojka, učitel, otevřený uzel. Nekřečkujte. Ukaž, co děláš! ukazuje v deseti nových principech, že musíte být otevření, štědří a stateční – umělci, od nichž budou krást jiní umělci. Austin Kleon přesvědčí i ty, jimž vadí nutnost propagovat a prodávat sám sebe a nechtějí se zpronevěřit svým zásadám, ale přitom by rádi představili svou práci i celý proces tvoření. Je to kniha o self-promotion pro tvůrce, kteří se tak trochu stydí chlubit se vlastním peřím.
Můj názor:
Díky knize Kraď jako umělec jsem si autora oblíbila a hned jsem se vrhla na jeho druhou knihu, kterou vlastním, ale po pravdě mi její začátek přišel trochu nudný. Ano, později se to více „rozjelo“ a přišlo mi to zajímavé, ale na druhou stranu se předchozí kniha líbila o něco více.
V této knize jsem postrádala humor a dokonce u některých pasáží mi přišlo, že to psal jiný autor. Sice mi kniha přišla užitečná, ale neoslovila mne jako ta přechozí. Je možné, že to bude tím, že v první knize jsem četla o tom, jak krást od ostatních, a zde jsem měla nechat krást ostatní ode mne… takže je možné, že mi to nebylo sympatické kvůli tomuto. Komu by bylo příjemné, že od něj někdo krade, že?
Přesto vše bych řekla, že kniha je užitečná a může se chodit opět všem kreativním duším jako kniha Kraď jako umělec. Nenechte svou kreativitu usnout. Tato kniha vás může posunout dál, než si myslíte.
Úryvek:
Všichni milujeme věci, o kterých si jiní lidé myslí, že jsou to odpadky. Musíte najít odvahu nadále milovat smetí, protože co nás dělá jedinečnými, je jednak rozmanitost a šíře vlivů které každého z nás inspirují, ale také nezaměnitelný způsob, jímž každý dokážeme prolnout fragmenty takzvané „vysoké“ a „nízké“ kultury.
Str. 89, Žádná „provinilá potěšení“