Originální název: Najděte si svého marťana
Český název: Najděte si svého marťana
Žánr: literatura naučná – psychologie, pedagogika
Autor: Marek Herman
Nakladatelství: Hanex 2008
Počet stran: 236
Stručný obsah knihy:
Kniha je napsána vlídně a srozumitelně. Objevíte v ní svěží pohledy a úvahy z oblasti psychologie a mezilidských vztahů. Dozvíte se informace, o kterých s překvapením zjistíte, že je prostě potřebujete k tomu, abyste mohli vést spokojený život. Text je silný a naléhavý a zejména vás zaujme to, s jakým citem autor popisuje svět malých dětí; jeho pojetí je sympatickou pozvánkou do světa dětské psychiky. Zajímavou pointou je tvrzení, že každý dospělý v sobě nosí malé dítě, svého marťana, který o něm ví všechno. A že cestou ke spokojenému životu je právě umění naslouchat onomu vnitřnímu hlasu, na který mnoho z vás už dávno zapomnělo.
Můj názor:
Musím říci, že tato kniha pro mne byla spíše zklamáním. Nechala jsem se ovlivnit recenzemi a okolím, jak je skvělá… ale je to pravým opakem.
Ze začátku to bylo zajímavé, ale stejně mi nevyhovoval styl, jakým je kniha napsána. Autor chce asi mít blíže ke čtenářům, a tak píše v hovorové češtině, ale mně osobně to bylo nepříjemné. Poté jsem se začala i nudit a jen s velkým přemáháním jsem knihu dočetla.
Úryvek:
Proč se na věci nedíváme očima osmiletého dítěte? Proč se prostě a jednoduše uprostřed evidentně špatné přednášky někdo nepostaví a nezeptá se: „Co nám to tady vykládáte za nesmysly? K čemu nám to všechno bude?“ Místo toho jen odevzdaně sedíme a čekáme, až to skončí.
Už toho mám dost…