Originální název: Jak číst a psát odborný text ve společenských vědách
Český název: Jak číst a psát odborný text ve společenských vědách
Žánr: literatura naučná
Autor: Jadwiga Šanderová
Nakladatelství: Slon 2007
Počet stran: 210
Stručný obsah knihy:
Knížka je určena studentům společenských věd. Naleznou v ní užitečné rady, jak číst náročnější text odborný text. Především je ale věnována základním zásadám, jichž je dobré se držet při psaní odborného textu. Čtenáři se seznámí se základními žánry společenskovědní odborné stati, s drobnými informačními žánry, s tím, jak se vede odkazový aparát a jak dostát pravidlům publikační etiky. Rady týkající se tak i začátečníkům stojícím před úkolem napsat první seminární práci.
Kniha neopomíjí ani ústní projev (na seminářích, konferencích a pracovních zasedáních) a přípravu na něj.
Můj názor:
I když tato kniha patří do povinné četby do školy, rozhodla jsem se na ni napsat tento typ článku. Může se totiž hodit i vám.
Když jsme knihu dostali zadanou, hned ten den jsem si ji šla půjčit. Měla jsem strach, že mne kniha bude nudit a nebudeme se mi chtít číst, ale byla jsem mile překvapena. Kniha mne bavila, psala jsem si spoustu poznámek a dokonce jsem si z knihy poznamenala další knihu, kterou tam autorka zmiňuje.
V knize se můžete seznámit se základními pojmy jako je anotace, abstrakt nebo třeba resumé. Jsou tam vysvětleny rozdíly mezi pojmy. Dále jsou tam styly, ve kterých lze psát odborný styl, jsou tam rady pro začátečníky. Také jsou tam rady, jak správně citovat elektronické zdroje či knižní. V jedné z kapitol se můžete dozvědět taktiku při psaní odborného textu.
Kniha obsahuje spoustu užitečných informací a rad. Je pravda, že by se mi hodila více v prvním semestru, kdy jsem psala svoji první seminární práci a bez rad kamarádky, jak správě citovat a uvádět zdroje, bych byla namydlená. Přesto jsem ráda, že tuto knihu jsem měla možnost si přečíst. Je napsaná přehledně, srozumitelně a dobře se čte. Pokud už máte za sebou seminární práce a myslíte si, že knihu číst nepotřebuje, mohou se vám hodit k bakalářské či diplomové práci. A pokud studujete sociologii, na konci knihy je menší vsuvka pro vás.
Úryvek:
Sympatie studentů esej získává jistě proto, že je relativně svobodným žánrem, a to nejen z hlediska struktury, ale zejména z hlediska odkazového aparátu. Mají ji v oblibě také studenti s literárními sklony, jimž odborný jazyk připadá suchý, nudný a nevynalézavý Konečně pro mladé lidi – zejména studující společenské vědy – bývá typická angažovanost a snaha napravit svět.
Str. osmdesát jedna, Odborná esej