Originální název: Vampire Stories
Český název: Upírské příběhy
Žánr: beletrie pro dospělé – horor
Autor: Arthur Conan Doyle
Nakladatelství: Brána 2012
Počet stran: 216
Stručný obsah knihy:
Kniha obsahuje sedm rozsáhlejších povídek Artura Conana Doyla. Ve třech z nich vystupuje Sherlock Holmes a doktor Watson, zbývající čtyři mají jiné hrdiny a doposud nebyly česky vydány. Všechny spojuje postava upíra, pojatého jako lidský upír se zvláštními, či dokonce nadpřirozenými schopnostmi, který se snaží podmanit si jiného člověka, ovládnout jeho vůli, vysát z něj energii a sílu umožňující vzdorovat. Jde o půvabné ženy-upírky, ale i o charismatické muže. Sedm povídek doplňuje povídka osmá současného autora Billa Cridera „Případ zmizelého upíra“, v níž se Holmes a Watson setkají s autorem slavného románu Dracula Bramem Stokerem. Kniha obsahuje též zajímavou přílohu – komentovaný seznam všech románů, povídek a komiksů současných autorů, v nichž se potkává slavný detektiv Sherlock Holmes s neméně slavným hrabětem Draculou či jinými upíry. Knížku sestavili Robert Eighteen-Bisang, „vampyrolog“ a vlastník nejslavnější sbírky knih o upírech, a Martin H. Greenberg, muž, který přivedl na svět přes 2000 knih a obdržel čtyři prestižní ceny za celoživotní zásluhy v oblasti sci-fi, detektivek a paranormálních hororů.
Můj názor:
První kniha, kterou jsem si vyhlédla díky své práci. Viděla jsem ji v oddělení fantasy, sci-fi, přečetla si anotaci a už byla na seznamu knih, které bych si chtěla přečíst. A ani jsem se nenadávala a měla jsem ji jako dárek k narozeninám.
Každá povídka má něco do sebe. Mně se nejvíce líbily povídky, kde vystupoval Sherlock Holmes. Líbilo se mi, jaké měl vysvětlení, a jak na to vlastně přišel. Ba naopak se mi nelíbila hned první povídka Američanův příběh. Nelíbil se mi styl, jakým je příběh psán. Je psán obecnou češtinou a já nejsem zvyklá na tento jazyk, proto mi to moc nevyhovovalo. Ale děj příběhu je zajímavý.
Kniha není přímo o upírech. Jde spíše o věci, které si nedokázali vysvětlit a na to tam byl třeba Sherlock Holmes či jiná postava, aby to mohla vyprávět. Neřekla bych, že kniha je přímo hororem, možná pro někoho ano, ale nemyslím si, že by se člověk bál, kdyby si ji četl večer při baterce. Je to spíše taková oddechová kniha, která se dá zvládnout za jedno odpoledne (samozřejmě pokud se najde čas). Mně osobně se kniha líbila a dodala mi chuť přečíst si více knih od autora této knihy. Ještě bych ráda poukázala na poznámky, které jsou za každou povídkou… jsou tam napsány podobnosti s Bramem Stokerem, autorem Draculy. Poznámky si samozřejmě nemusíte číst, ale mně to přišlo zajímavé a člověk se dozvěděl něco nového. Řekla bych, že to není jen kniha.
Úryvek:
„Na marylebonském hřibitově,“ odpověděl Stoker. „Ta stvůra musí spát v rakvi ve své rodné půdě. Co může být lepšího než krypta?“
„Vskutku, co lepšího?“ souhlasil Holmes. „Musím vás a doktora Van Helsinga tedy požádat, abyste tam okamžitě vyrazili. Watson a já se s vámi sejdeme u brány, neboť musíme udělat určité přípravy.“
„Ta věc je naléhavá,“ upozornil Stoker, „nesmíte otálet.“
„Nebudeme otálet,“ uklidňoval ho Holmes, „Dorazíme skoro současně s vámi.“
Str. 192, povídka Případ zmizelého upíra