Česká démonologie

Originální název: Česká démonologie: Tucet příšerných strašidel Čech, Moravy a Slezska
Český název: Česká démonologie: Tucet příšerných strašidel Čech, Moravy a Slezska
Žánr: literatura česká – mytologie
Autor: Jan Kravčík
Nakladatelství: Grada, 2024
Počet stran: 80

Stručný obsah knihy:
Všichni je známe. Od pradávna. Od malička. Potkávali jsme je v lese, na hradech i zámcích a možná i doma pod postelí. Strašidla. V českých zemích sídlí, co naši předci pamatují, a možná ještě déle. A přestože je novodobé pohádky přetvořily do mnohdy roztomilé podoby, původně se jednalo o nelítostná, mstivá a krvelačná stvoření. Autor Jan Kravčík čerpal ze stovek česky i německy psaných pověstí, knihu svými působivými obrázky zkrášlila lotyšská ilustrátorka Līga Kļaviņa-Raiska.

Můj názor:
Krásně graficky zpracovaná kniha o známých českých strašidlech. Ale pozor, žádné pohádkové příběhy ba naopak. Temné, kruté vyprávění, které vás zavede do lesa mezi divoženky, hejkaly, k rybníku za hastrmanem anebo například do podzemí k permoníkovi.

Úryvek:
Čert sbírá lidské duše podobně jako vodník, ale místo pod vodu si je odnáší do pekla. Nestačí mu však trestat lidi za spáchané hříchy. Kdepak, čert lidi popichuje, podněcuje jejich špatné vlastnosti a snaží se je všemožnými úskoky svést na scestí. Zaměřuje se nejen na osoby zlé, lakomé či hříšné, ale i na lidi nešťastné, co se ocitli v nouzi nebo zoufalé situaci.

Čtyřicátá druhá strana – Čert

2 odpovědi na “Česká démonologie”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *