Kousek mého života 0.3

Proč cestujeme na místa, která nejsou moc známá? Proč cestujeme skoro každý víkend? Proč to nezůstává u jednoho místa, ale navštívíme hned několik míst v jeden den?

Pokud chcete znát odpovědi na tyto otázky a dozvědět se i něco víc o cestování z mého pohledu, doporučuji vám rozkliknout tento článek a věnovat mu kousek svého času.

Začalo to docela nevinně. Byla jsem ještě dítě, když se mamka dozvěděla o sbírání turistických známek. Co to turistické známky jsou? „Jsou to kulaté, dřevěné, vypalované plakety, které jsou suvenýrem a zároveň „potvrzením“ o dosažení turisticky atraktivního místa. Jinde je nelze koupit.“ Pokud vás to zajímá, více si můžete přečíst zde.

Známky jsou po celé České republice, ale jsou i v zahraničí např. v Německu, Rakousku a dokonce i v Americe. Ale u nás jich je nejvíce a jsou nejvíce rozšířené. Ale i my máme několik známek ze zahraničí, ale pouze z míst, kde jsme byli. Všechny známky, co máme, jsou z míst, kde jsme opravdu fyzicky byli.

Za těch několik let, co je sbíráme, změnily trochu svůj vzhled a hlavně cenu. Když jsme je začaly sbírat, stály 20 Kč, nyní stojí 30 Kč a někde dokonce je mají i za 35 Kč. Velikost je stále stejná, ale nyní, když půjdeme např. do Krkonoš, odkud máme své první známky a koupíme si ji tam, už nebude stejná jako ta, co máme doma. I například některé zoologické zahrady mají na známce již jiné zvíře než máme my, protože naše známka je již stará a oni ji změnili. Avšak číslo zůstává stejné.

Známky jsou nejen číselné, ale i výroční jako můžete vidět kapra nad tímto textem. Někdo sbírá pouze číselné známky, někdo jako my, sbírá všechny. Známek je přes dva tisíce a stále přibývají. Abychom měli přehled, kde se známka prodává, vlastníme atlas turistických známek, kde je psáno číslo, místo, kde se to prodává a souřadnice, které si můžete dát do GPS. Na internetu si můžete najít otevírací dobu nebo si na stránkách turistických známek přečíst, jakou mají ostatní návštěvníci zkušenost s místem, kam se chcete vydat.

Turistické známky se prodávají opravdu všude… můžete je koupit v hospodě, na informačním centru, na obecním úřadě, ale také samozřejmě na místě, které je na známce např. na rozhledně, na pokladně zámku, hradu, zoo či jeskyně. Pokud známku ale nemají, dané místo vyfotíte a pošlete fotku jako důkaz, že jste na tom místě byli a oni vám ji pošlou. Takže se nemusíte bát, že byste tam museli jet znovu.

Známky můžete najít i na horách, kde se prodávají v horských chatách či občerstvení, které můžete potkat. Známku má i Sněžka, známku mají kláštery, kostely, tvrze, lázně a také místa, která jsem zmiňovala již předtím. Opravdu ji najdete na spoustě míst, ale ne všude. Na to máme ten atlas, abychom věděli, na jakém místě turistické známkou jsou. Kromě známek můžete sbírat i jiné věci např. turistický suvenýr či vizitku. My sbíráme pouze známky a myslím, že to bohatě stačí.

Také jsou jiné stránky, kam sběratelé zadávají, jaké známky mají a můžou se umístit v žebříčku se svým počtem známek. Nevím, kolikátí jsme my, ale známek máme přes dva tisíce (počítají se tam i známky ze zahraničí). Sbíráme to několik let a díky tomu se podíváme na místa, která by nás nikdy nenapadla navštívit. Díky tomu cestujeme o víkendech, abychom posbírali známky, které nám ještě chybí. Díky tomu cestuji já nebo rodiče. Také díky tomu jsme jezdili na dovolené do českých hor a já si je zamilovala. Díky tomu jsem si zamilovala dlouhé túry po horách. Díky tomu není náš život jen o stereotypu.

Pokud máte otázky ohledně známek, klidně se zeptejte. Pokud budu vědět, velice ráda odpovím.

Nadpis mi udělala PawlušQa, které moc děkuji :))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *