Putování za zvířaty

Originální název: Putování za zvířaty
Český název: Putování za zvířaty
Žánr: cestopisy, příroda a zvířata
Autor: Kamila Paličková
Nakladatelství: Universum (ČR), 2022
Počet stran: 216

Stručný obsah knihy:
V rukou držíte knížku o Africe nejen jako o světadílu, ale hlavně o genocidě zvířat, která jsou často symbolem tohoto kontinentu. Kontinentu, z nějž vzešel člověk a kde vznikla i nejstarší civilizace v historii planety Země. Autorka této knihy se žene na druhý konec světa s vírou a přesvědčením, že ho změní, a motivuje své čtenáře k tomu, aby přestali danou problematiku přehlížet. Vydejte se na cestu do Afriky, k příběhům, které jsou často smutné, až frustrující, ale vždy neúprosně pravdivé, i k příběhům, které dávají naději na lepší svět, jehož je neuvěřitelné bohatství africké přírody a zvířat fascinující součástí. Autorka si všechny příběhy do jednoho musela prožít od začátku do konce. Tato cesta vás bude bolet a to, co se dočtete, půjde na dřeň vašich pocitů a emocí. Ale ta cesta za to stojí.

Můj názor:
Autorka nás zavede do Afriky a odhalí nám své zkušenosti z dobrovolnických prací a celkově svého pobytu na tomto místě. Celé dobrodružství provází i fotografie.

Čtení je to zajímavé, a jak anotace říká, i bolestivé. Dozvídáme se o chování lvů pro jejich lov, o řezání rohů nosorožcům a jejich zabíjení a o dalším ubližování nevinných zvířat. Ale z knihy srší i naději, je třeba s tím něco udělat. Autorka se snaží jít příkladem a sama založila projekt (Redline expedition) pro podporu prověřených organizacích v Africe a díky tomu můžeme pomoci i my a odnést si skvělé zážitky.

Od českých autorů knihy moc nečtu, ale tento cestopis byl skvělý. Dozvěděla jsem se nové informace a podívala se na tento kontinent z jiného úhlu pohledu.

Úryvek:
Rodina je pro slony důležitá. Jsou to velmi společenská zvířata. Traduje se, že když táhnou divočinou a narazí na tělo mrtvého slona, rozpoznají podle pachu, že jde o příbuzného. U těla několik dní zůstanou, truchlí a člena své rodiny oplakávají. Přirozená smrt slona v divoké přírodě může být dlouhá a těžká. Denně spořádá 100-300 kilogramů potravy. To je obrovské množství, ke kterému potřebuje zuby. Ty ovšem ve stáří ztrácejí na kvalitě a vypadají mu stejně jako nám lidem. Nejčastější příčinou přirozeného úmrtí u slonů je proto vyhladovění způsobené neschopností zpracovat dostatečné množství potravy.

Str. 190, Slon majestátní a slon zlomený

5 odpovědí na “Putování za zvířaty”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.