Zjizvený král

Originální název: King of Scars
Český název: Zjizvený král
Díl: 1.
Žánr: literatura světová – fantasy
Autor: Leigh Bardugo
Nakladatelství: Fragment (ČR), 2019
Počet stran: 424

Stručný obsah knihy:
Zkroť své démony… nebo jim dej to, co chtějí! Nikolaj Lantsov, král Ravky, vždycky statečně čelil osudu. Nikdo netuší, co všechno vytrpěl během krvavé občanské války, a tak by to taky mělo zůstat. Na oslabených hranicích země se však začínají šikovat nepřátelé a on opět musí dokázat nemožné – naplnit prázdné pokladnice, získat spojence a zastavit zkázu, která zemi hrozí. V jeho nitru však den ode dne sílí démon, který může zničit vše, co už mladý panovník vybudoval. Nikolaj se chce temné magie zbavit, proto se s věrnou pomocnicí, větrostrůjkyní Zojou, vydává na velmi riskantní cestu. Podaří se jim vyřešit záhadu královy tajemné choroby? Najdou lék, který ho zachrání, a s ním i celou Ravku?

Můj názor:
Kniha, kterou mám rozečtenou od roku 2021 a kterou jsem chtěla dočíst už loni v rámci své osobní výzvy. Nevyšlo to, ale letos již ano. Konečně když jsem se do knihy řádně začetla, dokázala jsem ji za dva dny přečíst a hned jsem se pustila i do druhého a zároveň závěrečného dílu.

Problém začtení bylo, že kniha má méně akčnosti, chybí svižnější tempo, ale poté co si čtenář zvykne, objeví jiná kouzla této knihy. Více poznává grišovskou moc, pronikne do politiky Rafky a zjistí, že svatí nejsou úplně tak svatí. Líbilo se mi střídání postav, ale přiznám se, že když kapitola jedné postavy skončila otevřeně, přeskočila jsem kapitolu někoho jiného a přečetla si rovnou další kapitolu dané postavy, a pak jsem se vrátila zpět.

Ke konci se to pořádně rozjelo, nechyběly intriky ani různé dohody a samozřejmě otevřený konec. Věřím, že druhý díl nabídne tedy více akce a možná i šťastný konec?

Úryvek:
„Nemůžeme tě zabít, chlapecký králi. Především víme, jaký nepokoj by to vzbudilo ve tvé zemi, a nechceme vidět další lidi umírat, když to není nutné. Kromě toho by ta síla mohla přežít i po tvé smrti. Ne, prokletí Temnyje se z tebe musí vypálit.“
Obisbaja,“ pochopil Nikolaj, „Hořící trní.“
Jelizabeta přikývla. „Takže ten starý rituál znáš.“

str. 236, kapitola sedmnáct – Nikolaj

7 odpovědí na “Zjizvený král”

  1. Mně se tedy zdá, že grišovská série celkově trpí nějakou akčností na začátku a těžko se do těch knih začítá. Styl spaní je spíše průměrný, tudíž by to mělo být akcí vykompemnzované… a ono nic. Hádám, že to nebude série, kterou dokončím.

  2. Vím, že série mě hodně zaujala svou krásnou obálkou, ale hodně lidí, co četlo Leigh Bardugo mi hlásilo velké zklámání, že do dvojky se ani nepouštělo… Ale upřímně nevím, já od autorky zatím nic nečetla, tka nemám sčím porovnávat… Jsem však ráda, že konenčě jsem našla zastánce knížky a v knihovně, pokud ji potkám, tak do ní aspoň nakouknu a uvidím, jak se mi bude líbit 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.