Farma zvířat

Originální název: Animal Farm
Český název: Farma zvířat
Žánr: literatura světová – novela
Autor: George Orwell
Nakladatelství: Práce, 1991
Počet stran: 80

Stručný obsah knihy:
Pozoruhodná bajka začíná vzpourou zvířat, která vyženou majitele farmy a začnou si vládnout sama. Zprvu ušlechtilé, idealistické myšlenky o rovnosti, svobodě a blahobytu záhy berou za své a jejich místo postupně zaujme propaganda, nesvoboda a totalitní diktatura.

Můj názor:
Ze všeho nejdříve se přiznám, že tzv. klasickou četbu moc nevyhledávám, ale tuto knihu jsem zvolila jako vhodného adepta ke splněný dalšího bodu v knižní výzvě. Je to má první přečtená kniha od autora a obávám se, že i rovnou poslední.

Hlavní myšlenku knihy znám a něco málo o ději jsem také věděla. Nečekala jsem však tak velkou brutalitu, kterou se zvířata později dopouštěla. Nebylo mi příjemné o tom číst. Kniha se dá rozhodně zasadit i do dnešní doby a zabývá se aktuálním tématem. Pro mne to nebylo lehké čtení a nebyla jsem z kniha odvázaná, jsem ale ráda, že jsem si ji přečetla a doporučuji ji k přečtení.

Úryvek:
Prasata uměla číst i psát perfektně. Psi se naučili číst také poměrně brzy, ale zase neměli zájem o nic jiného než sedm přikázání. Koza Majka uměla číst o něco lépe než psi a někdy po večerech předčítala ostatním z útržků novin nalezených ve smetí. Benjamin si ve čtení nezadal s prasaty, ale svou schopnost nedával najevo. Říkal, že pokud ví, neexistuje nic, co by stálo za přečtení.

str. 19

4 odpovědi na “Farma zvířat”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.