Zlovolné bytosti

Originální název: Zlovolné bytosti
Český název: Zlovolné bytosti
Žánr: literatura česká – poezie
Autor: Nelly Černohorská
Nakladatelství: Pointa, 2021
Počet stran: 160

Stručný obsah knihy:
Zlovolné bytosti jsou jedinečnou knihou, v níž si přijdou na své nejen milovníci prózy, ale i příznivci poezie. Celé dílo je zastřešeno slovanskou mytologií, takže pokud máte rádi zkazky o vílách, čarodějnicích, jezinkách či jiných nedobrých stvořeních – neváhejte! Sbírka je otevřena hororovou novelou Když se nedíváš, ve druhé části je ukryto 11 epických, veršovaných balad napsaných v duchu Erbenovy Kytice.

Můj názor:
Kdo mne už nějakou chvilku zná, tak ví, že české autory moc nevyhledávám. Hlavním důvodem jsou špatné zkušenosti s nimi, ale občas se mi stane, že mi něco padne do oka a já neodolám. Tuto knihu jsem si dovezla z loňského světa knih a dostala se k ní sice až teď, ale ona je ta výjimka, u které si říkám, že si čeští autoři zaslouží šanci.

Novela, kterou kniha začíná, je drsná. Začíná znásilněním, jehož následky se promítají celou novelou. Hlavním tématem ale je baba Jaga, která unáší nehlídaná miminka, aby je snědla. Autorka v knize úžasně vykreslila ponurou a tajemnou atmosféru. Příběh se mi četl dost dobře a nedokázala jsem ho odložit. Musela jsem to přečíst na jeden zátah.

Co se týče balad ve druhé části knih, tak ty mají také úžasnou temnou atmosféru. Nesrovnávala bych to úplně s Kyticí, což jsem v recenzích u knihy viděla. Ta je prostě jen jedna. Ale věřím, že čtenářům, kteří mají Erbena rádi, by se tato kniha líbit mohla.

Úryvek:
Týden s týdnem sešel,
muž do světnice vešel.
Manželce se v svitu svíce
černou krví barví líce.

V mžiku pozbyla své krásy.
Hrůzou vyrvala si vlasy.
V šílenství se změnil svět.
Dítě nevrátí se zpět.

Str. 154, balada Čarodějnice

6 odpovědí na “Zlovolné bytosti”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.